Időszakos karbantartási munkák
2006.01.13. 11:17
Időszakos karbantartási munkák
Ahhoz, hogy tavunk mindig jó állapotban legyen, időszakosan, minden évszaknak megfelelően el kell végeznünk néhány karbantartási munkát.
Tavasz
A tavasz a tó éledésének időszaka. A hosszú téli hidegek után a tó vize ismét melegedni kezd, a halak április tájékán válnak aktívvá. Hangos békakuruttyolásra is számíthatunk, mivel a békák ebben az időben párzanak és rakják le petéiket. A tavasz az egyik legfontosabb karbantartási, felkészítési időszak is.
- ellenőrizzük, hogy nincs a vízben elpusztult hal vagy béka teteme, azonnal távolítsuk el
- ki kell szedni a még vízben lévő levelek, mert bomlásukkal csak az algásodást segítik.
- ellenőriznünk kell minden elektromos berendezést, szivattyúkat, lámpákat, azok vezetékeit.
- a biológiai szűrőt is készítsük fel az újraindításra.
Májussal kezdődő időszak kiválóan alkalmas az újraültetésekre, átalakításokra, tőosztásokra. A tó átalakítását is most végezzük el, így nyár végére és őszre minden növényünk megerősödve léphet a télbe.
Nyár
A nyár nem ad különösebb munkát csak némi felügyelni valót:
- rendszeresen ellenőrizzük a vízszintet a párolgás miatt, ne hagyjuk nagyon lefogyni a vizet, töltsük utána
- figyeljünk a víz oxigéntartalmára, járassuk a szökőkutakat és a levegőztetőket minél hosszabb ideig
- a biológiai szűrőt gyakran ellenőrizzük, hogy nem iszaposodott-e el nagyon, mivel ekkor a legnagyobb a "terhelése"
- az algákat folyamatosan szedjük ki, az elnyílt virágokat még felmagzás előtt vágjuk le
- a halakat rendszeresen etessük, de csak mértékkel
Ősz
Ősszel el kell döntenünk, hogy szükséges-e a tó teljes kitisztítása. Elegendő lehet egy részleges vízcsere, az iszapréteg leszivattyúzása. Ügyeljünk, hogy minél kevesebb falevél kerüljön a tóba, mert ez tavaszra gondot okozhat. A növények elszáradt részeit szintén vágjuk le. A fagyérzékeny növényeket szedjük ki. A hideg beköszöntével állítsuk le a szűrőket, szökőkutakat, ne etessük már a halakat. Készítsük fel a tavat a télre.
Tél
Télen nincs különösebb teendőnk. A víz hőmérsékletének csökkenésével együtt lelassult a tó élővilága. A halak a medence aljára ereszkednek, mivel ott a legmelegebb a víz. Ne háborgassuk őket. Az erős fagyok beköszöntével ügyeljünk, hogy a tavon összefüggő jégpáncél hosszabb időre ne alakuljon ki. A lassú bomlási folyamatok miatt gázok keletkeznek, amelyeknek el kell távozniuk. Biztosítanunk kell, hogy a tavon egy kis rész ne fagyjon be. Ezt megoldhatjuk egy kisebb vízmelegítővel, de már kapható erre a célra készített jégmentesítő is. |
|