A félelmekkel ellentétben egy kerti tó fenntartása nem jár semmivel sem több munkával, mint egy vele azonos területű virágos kert gondozása. Egy jól megtervezett és megépített tó az év legnagyobb részében nem kíván különösebb nehéz fenntartási munkát, csak odafigyelést, folyamatos kisebb ápolást, mint kertünk bármelyik része.
A tó gondozásának elsőrendű célja a szép megjelenés mellett,
a tó természetes egyensúlyi állapotának elérése.
Ebben az állapotban biztosak lehetünk, hogy mind a növények, mind a halak jól érzik magukat, megfelelően fejlődnek, szaporodnak. Már a bevezetőben is említettem, hogy egy nagyobb méretű tó esetén, sokkal könnyebb elérni a kívánt egyensúlyi állapotot, mint egy kisebb tóban.
A természetes egyensúly eléréséhez elsőként egészséges vízre van szükség, de ez nem biztos, hogy azonos a látszatra tiszta vízzel. Lehet a tó vize időszakosan kissé opálos vagy zavaros, mégsem mondhatjuk, hogy rossz a vizminőség, de lehet a víz kristály tiszta, és attól még tartalmazhat mérgező anyagokat. Az algák jelenléte önmagában nem jelent veszélyt a tóra nézve.
Segítségünkre lehetnek az természetes egyensúly elérésében és víz tisztaságának megőrzésében a szűrők . Egy jól megépített és jól beállított biológiai szűrővel szinte egyenes út vezet teljes sikerhez.
Az évek folyamán a vízbe hulló levelek bomlásából egy vastagabb iszapréteg keletkezik. Ekkor elengedhetetlenül szükségessé válik a tó teljes . Ez nem kis feladat elé állít bennünket, körültekintően kell végeznünk, hogy az élővilág minél kisebb része pusztuljon el.
A víz minőségének fenntartásában fontos szerepe van a növényeknek. Fontos, hogy már a meder kialakításakor gondoljunk a növények ültetésére ültetőpadok kialakításával. Minden növény a neki megfelelő vízmélységben érzi jól magát, fejlődik rendesen. Az egészséges víz fenntartásával a kórokozók számát is visszaszoríthatjuk.
Megfelelő minőségű víz esetén a halakkal lesz a legkevesebb gondunk. A halak gondozásanem igényel különösebb erőfeszítést, kivéve ha valamilyen betegség ütne fel a fejét. Ezt megfelelő óvintézkedésekkel elkerülhetjük, ill. kezelésekkel a kórokat megszüntethetjük. Egyedüli folyamatos elfoglaltságunk a halak etetése lesz, amely különleges élményt tud nyújtani.
Mint ahogy a kert egészére is érvényes, a kertitó esetén is szükséges (kötelező!) elvégezni az évszaknak megfelelő időszako munkákat. Ha ezt mindig betartjuk akkor az év többi részében, nincs más dolgunk mint élveznünk munkánk gyümölcsét. Egy szép, egészséges, gondozott kertitó látványa megnyugtató és felemelő érzés tud lenni, a csobogó szökőkutakkal.
Vízminőség
A tó vize az első feltöltés után vízvirágzáson megy keresztül. Ezt a túlzott tápanyagtartalom okozza, amely a beültetett növények földjéből szivárog ki. A vízvirágzás nem más, mint az algák túlzott elszaporodása. Ezek, apró mikroszkopikus növényekből, fonalas telepekből állnak (fonalas alga, zöld moszat, egysejtű moszatok). A vízvirágzás a későbbiekben folyamatosan alább hagy, amint a tóban lévő többi növény fejlődésnek indul, így a tápanyagtartalom szintje a normális felé kezd közelíteni. Ez a vízvirágzás a tavak jó részénél - ugyan kisebb mértékben - de minden tavasszal tapasztalható. Ennek oka, a víz felmelegedésével együtt felgyorsul a vízben lévő anyagok bomlása, megnő a tápanyagszint és így elszaporodnak az algák. A víz zavarossága általában néhány hét után magától megszűnik, addig is legyünk türelemmel.
Olyan egyensúlyi állapotot kell teremtenünk, amely ideális a halaknak és a növényeknek, de nem kedvez a moszatoknak. Fontos, hogy a tóban alacsonyan tartsuk a tápanyagszintet.
-
A tó elhelyezése is befolyásolhatja az egyensúly kialakulását. A tavat mindenképpen árnyékoljuk le növényekkel, tavirózsákkal, úszónövényekkel és nagyobb vízparti növényekkel. A túlzott napsütés kedvez az algáknak. A növények megfelelő árnyékot adnak a legnagyobb napsütésben is, így megakadályozva a víz túlzott felmelegedését, az algák elszaporodását. A tó közvetlen közelébe ültetett fa nem a jó megoldás az árnyékolásra, mert annak lehulló levelei szennyezik a vizet.
-
A vízbe hullott levelek halásszuk ki, mert ezek bomlása során olyan ásványi anyagok keletkeznek amelyek elősegítik az algásodást, szennyezik és elszínezik a vizet.
-
A növények ültetéséhez ne használjunk tőzeget, kerti komposztokat és virágföldeket sem, mert ezek tápanyagtartalma gyorsan kiszűrődik a vízbe, és ez is csak az algák elszaporodását segíti.
-
Megfelelő mennyiségű víz alatti oxigéntermelő és hínárképző növényt telepítsünk a tóba. Ezek a növények túl azon, hogy a halak számára hasznosítható oxigént termelnek, hasznosítják a bomló szerves anyagokból felszabaduló ásványi anyagokat, így gátolják az algásodást.
Az oldott oxigén fontossága vízben
Oxigén nélkül a víz alatt sincs élet. A halak és vízi élőlények számára ez nélkülözhetetlen, mivel ők is oxigént "lélegeznek be" és szén-dioxidot "lélegeznek ki". Szökőkutakkal, vízesésekkel növelhetjük a víz oxigéntartalmát. Nyáron nagy melegben, ill. nagyobb számú halállomány esetén növeljük a szivattyúk működésének időtartamát. A víz alatti oxigéntermelő növények csak nappal termelnek oxigén, éjjel nem. Egy részleges vízcserével is oxigéndús vizet jutatunk a tóba. Oxigénhiányt okozhat, ha sok bomló szerves hulladék van a vízben, vagy túl vastag az iszapréteg a tó alján, mert a bomlási folyamat oxigént von el a vízből. A túlzott halállomány is előidézhet ilyen állapotot, ilyenkor a halak a víz tetején pipálnak, buborékokat hagyva maguk után. Indokolatlannak tűnő halpusztulás is jele lehet az oxigénhiánynak.
A víz pH értéke
A kémiailag semleges víz pH értéke 7. Ez alatt (0-7) savas vízről, ez fölött (7-14) lúgos vízről kell beszélnünk. A tavi élővilág részére elfogadható a 6,5 - 8,5 pH érték közötti vízminőség. Ettél eltérő érték már gondot okozhat. A víz pH értéke egy 24 órán belüli időtartamban is ingadozhat, ez természetes folyamat. savas víz: 0-7 közötti pH érték A vízben lévő szerves anyagok bomlása során különböző savak keletkeznek, amelyek savassá tehetik a vizet. Savas vizet okozhat a nagy mennyiségű természetes csapadék (eső) és a tóba szivárgó felszíni vizek, mivel ezek sótartalma alacsony, továbbá a növények is sókat vonnak ki a vízből. Részleges vízcserével és sópótlással megoldhatjuk a problémát. A tavak víze ritkán savas, inkább lúgos kémhatásúak. lúgos víz: 7-14 közötti pH érték A víz lúgosságáért gyakran a vízbe jutó cement és a kezeletlen beton a felelős. Ezekből a víz kioldja a meszet és ez okozza a lúgos vizet. A túlzott algásodás is emeli a víz pH értékét. A lúgosodás okát mihamarabb meg kell szüntetni, mivel lúgos vízben a növények nem fejlődnek, a halak védtelenekké válnak a fertőzésekkel szemben, mert védő nyálkarétegük ilyenkor "nem működik". |