Medence Tipusok
2006.03.20. 18:17
Medencetípusok
Az alapos terv elkészítésének a része, hogy milyen típusú anyagból kívánjuk elkészíteni a tavat. A megfelelő anyag kiválasztását némileg behatárolja a létesítendő tó stílusa.
Fóliamedencék
Manapság leggyakrabban a különböző fóliákat használják kertitó építéséhez kedvező tulajdonságai miatt. A fólia rugalmassága jó lehetőség ad egy "természetes" tó formai kialakítására. A fólia anyagától függően jelentős minőségi különbségek vannak, amelyek az áraikban is meglátszik.
-
a hagyományos polietilén fólia is alkalmas a tó bélelésére, a kedvező ára azonban tükrözi a tartósságát és javíthatóságát. Több rétegben terítve is rendkívül sérülékeny, nem igazán javítható, és az UV sugárzást sem bírja sokáig.
-
a PVC fólia minden téren jobb mint a hagyományos fólia, és jó választás lehet kisebb medencéknél. Az élettartama közel tíz év, de a napsugárzásnak nem áll ellen sokáig. Javítani is addig lehet, amíg még rugalmas, nem keményedett meg.
-
minden szempontból a legjobb tófólia a butil vagy gumifólia, amelyet szintetikus gumiból készítenek. Rugalmasságát több évtizeden át megtartja, könnyen javítható. Bármilyen forma kialakítható belőle, mivel forrasztható, így több kisebb darab összeolvasztásával bármi megvalósítható gyűrődés nélkül. Jól ellenáll a napsugárzásnak is, hidegben is rugalmas marad. 0,75 mm vastagság már megfelel egy kertitó igénybevételének, de ha ennél vastagabb az csak jobb. Ideális választás.
A gumifólia medence előnyei:
- könnyű szállíthatóság
- könnyű beépíthetőség
- későbbi bővíthetőség lehetősége
- könnyű javíthatóság
- bármilyen forma kialakítható belőle
A gumifólia medence hátrányai:
Előre gyártott medencék:
Egyre gyakrabban találkozni az előre gyártott medencékkel. Különböző erős műanyagokból készítik őket, a drágábbak üvegszál erősítésű műgyantából vannak. Élettartamuk minőségüktől függően elég hosszú - 10-30 év.
Előnyei:
- jobban ellenáll a sérüléseknek
- könnyebb beépíthetőség
- javíthatóság, ameddig az anyaga rugalmas
- némileg ellenáll az UV sugárzásnak
Hátrányai:
- a formája adott, ezen nem tudunk változtatni, emiatt a későbbi bővítés lehetősége kizárt
- csak kisebb méretekben kapható, a mélységük sem mindig megfelelő
- a nagyobb méretű kész medencék nagyon drágák, szállításuk körülményes és költséges, a beépítésükhöz több emberre van szükség
- a gyengébb minőségűeket néhány év után nem lehet javítani
» Ha ezt a medencetípust választjuk, figyeljünk arra, hogy megfelelő mélységű legyen (min 60 cm ) és a mérete a földbe ásva jóval kisebbnek fog tűnni, mint a vásárlás helyén!
Betonmedencék:
Régebben csak betonból készítettek medencéket. Az új szintetikus anyagok megjelenésével háttérbe szorult a betonmedence szerepe. Betonból manapság többnyire csak szabályos formájú díszmedencéket készítenek, "természetes jellegű" szabálytalan formájú tavakra az előzőekben ismertetett anyagok megfelelőbbek. A betonmedencének bár több előnyei is vannak, de hátrányai is. Előnyei:
- megfelelő módon megépített medence hosszú éveken át ellátja feladatát
- erős szerkezete révén jól ellenáll a talaj esetleges kisebb megcsúszásának, nem sérülékeny
- szilárd, meredek partok is kialakíthatóak belőle
- nem befolyásolja az UV sugárzás
- különösebb karbantartást nem igényel, kivéve a kisebb repedéseket
Hátrányai:
- nehéz építési munkálatok, építéséhez szakértelem szükséges
- a tó esetleges megszüntetése komoly bontási munkálatokat igényel, mivel csak vasbetonból lehet megfelelő minőségű medencét építeni
- nehéz javíthatóság
- a beton közvetlenül nem érintkezhet a tó vizével, mert a mésztartalma mérgező a halakra
|